Biogazownia rolnicza – czy warto ją założyć?

biogazownia rolnicza

Choć w Polsce najpopularniejszymi źródłami OZE są systemy fotowoltaiczne, coraz więcej osób decyduje się również na postawienie na budowę biogazowni. W szczególności są to właściciele gospodarstw rolnych. Energię powstałą z przetwórstwa biomasy roślinnej, odpadów organicznych lub poubojowych, wykorzystuje się między innymi do ogrzania i dostarczenia ciepłej wody do budynków gospodarczych oraz dostarczenia energii elektrycznej. Czy rzeczywiście opłaca się postawić na biogazownię? Czy inwestycja szybko się zwróci?

Biogazownia – czy warto?

Rolnicy, którzy zainwestowali w biogazownię (elektrociepłownię na biogaz rolniczy), są zgodni co do tego faktu, że dzięki tej inwestycji sporo zaoszczędzili. Zarówno na zakupie opału, jak i rachunkach za prąd. Właściciele gospodarstw rolnych wydają co roku wiele setek tysięcy złotych na to, aby opłacić między innymi energię elektryczną, którą wykorzystują maszyny, a także po to, aby zaopatrzyć się potrzebny do ogrzania opał. Szacuje się, że miesięcznie rolnicy muszą wydać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na rachunki i zakup opału. Dzięki inwestycji w biogazownię rachunki te mogą wynieść zaledwie kilka tysięcy złotych. Koszty inwestycji zwracają się po mniej więcej 6-8 latach.

Warto zdecydować się za założenie biogazowni, gdyż dzięki temu można liczyć na stosunkowo szybki zwrot z inwestycji oraz na dużo niższe rachunki za opał oraz prąd.