bio-tec@bio-tec.pl Telefon: +48 664 944 944

Osuszacze biogazu

Projektujemy i wykonujemy specjalistyczne osuszacze biogazu o parametrach: 500 kW, 1 MW i 2 MW.

Dzięki wykorzystaniu tych maszyn można skutecznie odwodnić biogaz. Osuszacze obniżają temperaturę przepływającego paliwa przez urządzenie oraz skraplają nadmiaru pary wodnej.

Biogaz jest paliwem, który zawsze zawiera dużo pary wodnej. W procesie spalania tego związku zatem może dochodzić do wkraplania się wody wraz z obecnymi w gazie środkami chemicznymi wprost do urządzenia, np. kotła, co w efekcie po pewnym czasie doprowadza do uszkodzeń sprzętu. 

Dzięki wykorzystaniu profesjonalnych i indywidualnie zaprojektowanych osuszaczy biogazu można uzyskać paliwo o niskiej wilgotności, a co za tym idzie, cechujące się o wiele lepszą i wyższą jakością. Korzystanie z osuszaczy znacząco przyczynia się do zredukowania kosztów serwisu kotłów lub agregatów kogeneracyjnych.

Osuszacze biogazu najczęściej wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, papierniczym, spożywczym, zajmującym się składowaniem i przerabianiem odpadów, czy w biogazowniach rolniczych itp.

Osuszanie biogazu ‒ dlaczego jest takie ważne? 

Biogaz jest paliwem zawierającym parę wodną. W procesie spalania dochodzi więc  do wkraplania wprost do urządzenia, np. kotła, wody oraz zawartych w niej agresywnych środków chemicznych. Prowadzi do korozji, awarii urządzenia, a także do spadku efektywności spalania. Skutkiem tego są przestoje w pracy, a także kosztowne naprawy. 

Etapy osuszania biogazu 

Jakie są etapy osuszania biogazu? W pierwszej kolejności następuje schłodzenie paliwa. Umożliwia to skroplenie pary wodnej, a następnie oddzielenie kondensatu od biogazu, (kondensat jest usuwany). Następny etap to podgrzanie biogazu. 

Dzięki wykorzystaniu osuszaczy biogazu można uzyskać paliwo o niskiej wilgotności, a co ta tym idzie, zwiększyć jego jakość. Ponadto, korzystanie z osuszaczy umożliwia redukcję kosztów serwisu kotłów lub agregatów kogeneracyjnych.

Osuszacze biogazu ‒ zastosowanie 

Osuszacze biogazu najczęściej wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, papierniczym, spożywczym. Są one też niezastąpione w firmach zajmujących się składowaniem i przerabianiem odpadów oraz w biogazowniach rolniczych. 

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu, udzielimy szczegółowych informacji.